Czy technikum to dobre miejsce dla programisty?

Nieco ponad tydzień temu na blogu Łukasza Soroczyńskiego, który także uczestniczy w Daj Się Poznać, pojawił się wpis dotyczących technikum, a konkretniej profilu informatycznego i czy jest to miejsce, w którym może się spełnić przyszły programista. Jako, że po pierwsze, w projekcie mało się dzieje, a po drugie sam jestem uczniem technikum, to myślę, że warto napisać swoje własne przemyślenia. Zawsze lepiej, żeby osoba, która zastanawia się nad technikum mogła zobaczyć dwie opinie niż jedną. Jeżeli tą osobą jesteś ty to tym bardziej zachęcam do przeczytania.

Czego powinieneś oczekiwać po technikum?

Technikum trwa rok dłużej, ale nauczysz się trochę więcej. W liceum na profilu mat-fiz-inf, czy mat-inf na informatyce możesz nauczyć się obsługiwać Worda, Excela i PowerPointa w stopniu nieco wyższym niż tylko umiejętność zmiany koloru i wielkości czcionki. Po liceum powinieneś także umieć tworzyć proste szablony stron internetowych. Umieć tworzyć algorytmy, zarówno w postaci schematów blokowych, jak i w postaci programów napisanych w języku programowania np. C++.

Za to, jako absolwent technikum, oprócz zagadnień z informatyki w liceum na poziomie rozszerzonym, także powinieneś:

  • Potrafić składać komputer, wykonywać na nim czynności administracyjne, umieć wykonywać mniej skomplikowane naprawy oraz znać budowę komputera.
  • Umieć tworzyć oraz zarządzać siecią lokalną.
  • Umieć tworzyć aplikacje webowe, bazy danych oraz nimi administrować.

Ktoś może zwrócić uwagę, że jest to bardzo szeroki zakres materiału, bo przecież ciężko jest, żeby ktoś był bardzo dobrym sieciowcem, programistą i przy okazji znać się dobrze na sprzęcie.  Na szczęście (albo nieszczęście), egzaminy nie są trudne i jeżeli  w miarę przykładasz się do przedmiotu powinieneś sobie bez większych problemów poradzić z ich zdaniem.

Jakie technikum wybrać?

Wydawałoby się, że najlepiej byłoby wybrać jak najlepsze. Im lepsze technikum tym większa jest szansa na to, że możesz nauczyć czegoś więcej niż tylko podstawowych zagadnień do egzaminów. Do tego, jeżeli wybierasz się na studia bardzo ważną zaletą dobrych techników są dobre wyniki matur. Za to dosyć sporą wadą jest brak czasu na rozwijanie się w własnym zakresie.

Dobrym przykładem jest moja szkoła. Znajduje się bardzo wysoko w różnego rodzaju rankingach ogólnopolskich. Wiedza, której uczymy się na przedmiotach zawodowych wykracza ponad podstawę programową (a przynajmniej, jeśli chodzi o programowanie, bo reszta mnie średnio interesuje). Mimo iż aplikacje się od trzeciej klasy, to wiem, że oprócz standardowego PHP’a, javascript’a, SQL’a na lekcjach uczniowie uczą się jQuery, C#, Node.js oraz trochę Javy. Absolwenci mojej szkoły dostają się na dobre uczelnie, albo znajdują dobrze płatną pracę. Jednak szkoła ma jedną zasadniczą wadę, a jest nią czas, a w zasadzie jego brak. Bez dobrego zarządzania czasem raczej nie da się mieścić między lekcjami systemów operacyjnych programowania czy po prostu rozrywki.

Za to, jeżeli zdecydujesz się na nieco słabszą szkołę zapewne możesz liczyć na nieco więcej czasu. Decyzja należy do Ciebie.

Jeżeli wybierzesz się do technikum musisz być cierpliwy

Mam tu na myśli programowanie na lekcjach. Na lekcjach informatyki zaczniesz programować w języku programowania najprawdopodobniej w drugiej klasie. Jak trafi ci się odpowiedni nauczyciel informatyki to może nawet w pierwszej, ale nie oczekuj, że będziesz zaczynał od programowania obiektowego czy wielowątkowości.

Tak jak już wyżej wspominałem aplikacje najprawdopodobniej zaczniesz w trzeciej klasie. Tam już prędzej poczujesz, że czegoś nowego się uczysz.

W technikum spotkasz więcej ludzi, którzy programują

W mojej klasie jestem wstanie wymienić, co najmniej parę osób, którzy znają się już więcej niż trochę na programowaniu. Do tego prawie cała klasa uczęszcza na kółko z C++. Oznacza to tylko jedno – w klasie na pewno będziesz miał już od pierwszej klasy kompanów do dyskusji o programowaniu.

Będziesz miał wybór

Po liceum musisz pójść na studia. Po technikum masz wybór – możesz pójść na studia, albo możesz się zadowolić tytułem technika i iść szukać pracy. Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie to było ostatecznym czynnikiem, który zadecydował, że poszedłem do technikum. Rynek pracy się zmienia bardzo szybko i zamierzam się do niego jak najlepiej dostosować. Po maturze mogę iść prosto na studia stacjonarne. Jeżeli jednak uznam, że wolę iść do pracy to mogę wybrać studia niestacjonarne, albo z nich w ogóle zrezygnować. A to dlatego, że posiadam dyplom technika.

Powodzenia

Ja za Ciebie szkoły nie wybiorę. Ja poszedłem do technikum i przynajmniej na razie tego nie żałuję. Teraz ty musisz podjąć decyzję.

Jeżeli uczysz się w technikum informatycznym to zachęcam cię do komentowania tego wpisu. Im więcej informacji będzie mogła się dowiedzieć osoba zastanawiająca się nad technikum, tym bardziej świadomy będzie jej wybór.

 

Jedna odpowiedź do “Czy technikum to dobre miejsce dla programisty?”

  1. Kurczę, lekko ci zazdroszczę. U mnie w klasie programowanie ogarniam tylko ja i jeszcze jedna osoba 🙂
    Z kolei jego szkolna nauka zaczęła się od JavaScript’u i PHP dopiero teraz (w trzeciej klasie). Trochę słabo… ale na szczęście w końcu ruszyły jakieś zajęcia dodatkowe z tego zakresu. Swoją drogą uważam, że zaczynanie od PHP i JS jest złym pomysłem, bo kompletnie nie uczy czym tak naprawdę są np. typy zmiennych – utwierdza mnie w tym przekonaniu to, że moi (niektórzy)rówieśnicy mają właśnie z tym problemy w trakcie pisania skryptów na zajęciach. Cóż, co szkoła to inni nauczyciele i podejście – dlatego podtrzymuję swoje zdanie, że najlepiej programowaniu uczyć się samodzielnie, dla siebie. Chociaż zajęcia dodatkowe też nie są złą opcją 🙂

    Pozdrawiam!

Możliwość komentowania jest wyłączona.